10 Ocak 2011 Pazartesi

İyi aşure yapmanın püf noktaları

Yapılışı her yöreye göre değişen ve genel olarak buğday, nohut, fasulye, kuru üzüm, kayısı, badem ve ceviz gibi 10'a yakın baklagil, meyve ve sert kabuklu yiyeceklerin katılmasıyla özenle hazırlanan aşure, protein ve vitamin deposu olarak adlandırılıyor.
İslam dünyası için kutsal aylardan olan ''Muharrem ayı'', çeşitli ibadet ve geleneklerle yaşanıyor. Yapılışı her bölgeye göre farklılık gösteren aşure, özellikle ev kadınları tarafından özenle hazırlanıp, komşularla paylaşılırken, zengin içeriği ise dikkati çekiyor. İçerisinde ve özellikle de Muharrem ayının onuncu gününe denk gelen günde evlerde hazırlanan aşure, Türk mutfağının da önemli damak tatları arasında yer alıyor.

Çukurova Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cahide Yağmur, yaptığı açıklamada, aşurenin çok fazla besin maddesi barındırması nedeniyle adeta bir enerji deposu olduğunu söyledi.Aşurenin içerisindeki besinlerin, dengeli beslenme açısından bakıldığı zaman birbirini tamamladığını belirten Yağmur, ''Örneğin, içerisinde buğday, nohut, fasulye kullanılıyor. Bakliyat ve tahıl karışımı içerisine kuru meyve giriyor, fındık, fıstık giriyor. Tahıl ve baklagil karışımlarının protein içeriği yüksektir. Tek başına bir tahıl yeseniz, onun içindeki proteinden daha az yararlanıyorsunuz ama bu besinlerin birleşmesiyle neredeyse hayvansal protein kalitesine yaklaşılıyor'' dedi.Aşurenin, başta E vitamini olmak üzere B grubu vitaminler yönünden de çok zengin olduğuna dikkati çeken Yağmur, çocuklar ve gelişme çağındakiler için önemli bir besin maddesi olduğunu söyledi.

Hayvansal protein eksikliği bulunan ve bu tür gıdaları yiyemeyen kişiler için aşurenin tek başına bu proteinleri karşılayabileceğinin altını çizen Yağmur, sporcular, ağır işlerde çalışan kişilerin de vücutları için gerekli olan vitamin ve enerjiyi aşureden temin edebileceklerini kaydetti.

Kişi sayısına göre malzeme miktarı değişen aşure yapılırken, malzemelerden buğdayın akşamdan pişirilmesi,nohut, fasulye, kuru üzümün de akşamdan ıslatılması öneriliyor.Muharrem ayı başlarken evlerde aşure tencereleri de kaynamaya başlayacak. İyi bir aşure yapmanın sırları bakın neler...
Malzemeler
* 1 kg.aşurelik buğday
* 500 gr.fasulye
* 500 gr.nohut
* 2 su b.kuru üzüm
* 200 gr.kuru incir
* 200 gr.kuru kayısı
* 1 su b.pirinç
* 2 su b.süt
* 1.5 kg.toz şeker
* 2 portakal kabuğu rendesi
* 3 elma
* gülsuyu
* su
Üzeri için:
* tarçın
* fındık
* nar
* kuş üzümü
* dolmalık fıstık
* file fındık
* yeşil pirinç fıstık
Hazırlanışı
Buğdayı geceden üstüne sıcak su koyarak bir gece bekletin. Bir gece bekledikten sonra üzerine tekrar su koyarak patlayana kadar pişirin.Daha sonra altını kapatarak içine fasulye ve nohutu da ekleyerek kaynar su verdikten sonra kapağı kapalı dinlenmeye bırakın. Bu arada kuru üzümün de üzerine sıcak su vererek dinlendirin. Dinlendikten sonra altını tekrar açın. Arada bir karıştırarak 10 dk. kadar pişirin. Sonrasında üzümü de ekleyerek karıştırarak pişirmeye devam edin. Ortalama 5 dk. daha piştikten sonra yarı kıvamda haşlanmış pirinci suyuyla beraber ekleyin.Kıvamını koyu bulursanız sıcak su ekleyebilirsiniz. Daha sonra elmaları da soyarak minik küp doğrayarak ilave edin. Bir süre sonra üzerine portakal kabuğu rendesi ve kayısıyı da ilave edin. Bu arada karıştırmayı ihmal etmeyin. Renginin beyaz olması için üzerine sütü de ilave edin. Bir süre sonra üzerine toz şekeri ve gül suyunu ekleyin. Bir kaç dakika daha pişirdikten sonra kapağını kapatarak bir süre dinlendirin. Daha sonra kaselere paylaştırarak  üst malzemeler ve incir ile süsleyerek servis yapın. ( Bu tariften en az 50 kase aşure çıkacaktır.)

vahdethaber

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder